RPC1206JT1K80
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
29901
Description
RES 1.8K OHM 5% 1/3W 1206
DataSheet
RPC1206JT1K80 PDF
Part Status:Active
Resistance:1.8 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)