SR732ATTD1R05D
VIGOR # :
36999
Description
CURRENT SENSE RESISTOR
DataSheet
SR732ATTD1R05D PDF
Type Description
Series:SR73
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.05 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)