SR1206FR-7W4K7L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
38128
Description
RES 4.7K OHM 1% 1/2W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SR1206FR-7W4K7L PDF
Type Description
Series:SR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:4.7 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)