M55342K12B100ACWS
VIGOR # :
40694
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603
DataSheet
M55342K12B100ACWS PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)