RNCF0603BKE316R
VIGOR # :
42423
Description
RES 316 OHM 0.1% 1/10W 0603
DataSheet
RNCF0603BKE316R PDF
Part Status:Active
Resistance:316 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CRGH2512J13K
CRGH2512J13K
RES SMD 13K OHM 5% 2W 2512
RCP2512W33R0GTP
RCP2512W33R0GTP
RES SMD 33 OHM 2% 3.5W 2512
RS73F2BTTD48R7B
RS73F2BTTD48R7B
RES 48.7 OHM 0.1% 1/3W 1206
RNCF0603BKE316R
RNCF0603BKE316R
RES 316 OHM 0.1% 1/10W 0603
PHJ2-KIT
PHJ2-KIT
RES KIT 1.1-680K 1/16W 10200PCS
CABLE 3POS VALVE PLUG-WIRE 5M
200MDP1T4B5M1QE
200MDP1T4B5M1QE
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V