UR732BTTD68L0F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
45664
Description
RES 68M OHM 1% 1/2W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
UR732BTTD68L0F PDF
Type Description
Series:UR73
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:68 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)