WSC25151R000FTA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
49889
Description
WSC2515 1 1% R86
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
WSC25151R000FTA PDF
Type Description
Series:WSC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:1 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:2515 J-Lead
Supplier Device Package:2515
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.250" L x 0.150" W (6.35mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):0.125" (3.17mm)