MCP100JR-2K2
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
54267
Description
RES SMD 2.2K OHM 5% 1W MELF
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
MCP100JR-2K2 PDF
Type Description
Series:MCP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.2 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Carbon Film
Features:-
Temperature Coefficient:0/ -350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:MELF, 0207
Supplier Device Package:MELF
Ratings:-
Size / Dimension:0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)