RNCF1206DTE1R58
VIGOR # :
55022
Description
RES 1.58 OHM 0.5% 1/4W 1206
DataSheet
RNCF1206DTE1R58 PDF
Part Status:Active
Resistance:1.58 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)