WR08W2R55FTL
VIGOR # :
63880
Description
RES 2.55 OHM 1% 1/8W 0805
DataSheet
WR08W2R55FTL PDF
Part Status:Active
Resistance:2.55 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:-200/ +400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)