RC1218FK-071R8L
VIGOR # :
68852
Description
RES SMD 1.8 OHM 1W 1812 WIDE
DataSheet
RC1218FK-071R8L PDF
Part Status:Active
Resistance:1.8 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package:1218
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)