KDV08DR560ET
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
72434
Description
RES 560M OHM 0.5% 1/4W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
KDV08DR560ET PDF
Type Description
Series:KDV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:560 mOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)