AR01DTD1181
Manufacturer
Viking Tech
VIGOR # :
76885
Description
RES 1.18K OHM 0.5% 1/32W 0201
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AR01DTD1181 PDF
Type Description
Series:AR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.18 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.03W, 1/32W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201
Ratings:-
Size / Dimension:0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Height - Seated (Max):0.011" (0.28mm)