PLT0603Z1622LBTS
Manufacturer
Vishay
VIGOR # :
84604
Description
RES SMD 16.2K OHM 0.15W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PLT0603Z1622LBTS PDF
Type Description
Series:PLT
Package:Strip
Part Status:Active
Resistance:16.2 kOhms
Tolerance:±0.01%
Power (Watts):0.15W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.51mm)