RE0805FRE072K74L
VIGOR # :
87595
Description
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/8W 0805
DataSheet
RE0805FRE072K74L PDF
Part Status:Active
Resistance:2.74 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)