RMCF0805FTR301
VIGOR # :
99400
Description
RES 0.301 OHM 1% 1/8W 0805
DataSheet
RMCF0805FTR301 PDF
Type Description
Series:RMCF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:301 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)