RL0816S-1R6-F
Manufacturer
Susumu
VIGOR # :
100658
Description
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/5W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RL0816S-1R6-F PDF
Type Description
Series:RL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:1.6 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Thin Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:0/ +200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)