RT1210DRD0759KL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
117526
Description
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/4W 1210
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RT1210DRD0759KL PDF
Type Description
Series:RT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:59 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)