SR1206MR-0747KL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
117543
Description
RES 47K OHM 20% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SR1206MR-0747KL PDF
Type Description
Series:SR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:47 kOhms
Tolerance:±20%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)