RNCF1206DTE4R22
VIGOR # :
123113
Description
RES 4.22 OHM 0.5% 1/4W 1206
DataSheet
RNCF1206DTE4R22 PDF
Part Status:Active
Resistance:4.22 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CRCW08052K70JNEA
CRCW08052K70JNEA
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/8W 0805
RS73G1JTTD2400F
RS73G1JTTD2400F
RES 240 OHM 1% 1/5W 0603
RN73H2BTTD6573B25
RN73H2BTTD6573B25
RES 657K OHM 0.1% 1/4W 1206
RNCF1206DTE4R22
RNCF1206DTE4R22
RES 4.22 OHM 0.5% 1/4W 1206
46760
SCREWDRIVER HEX 6MM 10.1"