ERJ-8RQF1R0V
VIGOR # :
127531
Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206
DataSheet
ERJ-8RQF1R0V PDF
Type Description
Series:ERJ-8R
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:1 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)