73WE6R007J
VIGOR # :
127893
Description
RES 0.007 OHM 5% 1W 2010 WIDE
DataSheet
73WE6R007J PDF
Type Description
Series:73WEx
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:7 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package:2010
Ratings:-
Size / Dimension:0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.71mm)