SM6227FT11R3
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
131695
Description
RES 11.3 OHM 1% 3W 6227
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SM6227FT11R3 PDF
Type Description
Series:SM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:11.3 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:6227 J-Lead
Supplier Device Package:6227
Ratings:-
Size / Dimension:0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.265" (6.73mm)