PLT0805Z5971LBTS
VIGOR # :
135469
Description
RES SMD 5.97KOHM 0.01% 1/4W 0805
DataSheet
PLT0805Z5971LBTS PDF
Part Status:Active
Resistance:5.97 kOhms
Tolerance:±0.01%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)