AC1206FR-078M2L
VIGOR # :
142646
Description
RES SMD 8.2M OHM 1% 1/4W 1206
DataSheet
AC1206FR-078M2L PDF
Type Description
Series:AC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:8.2 MOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)