ERJ-2BQJR24X
VIGOR # :
144790
Description
RES 0.24 OHM 5% 1/6W 0402
DataSheet
ERJ-2BQJR24X PDF
Type Description
Series:ERJ-2B
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:240 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.167W, 1/6W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)