P0402E1002BNT
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
159343
Description
P 0402 1002 B N TR
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
P0402E1002BNT PDF
Type Description
Series:P
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.63mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RN73R2ATTD6263F100
RN73R2ATTD6263F100
RES 626K OHM 1% 1/8W 0805
RS73G2BTTD6811B
RS73G2BTTD6811B
RES 6.81K OHM 0.1% 1/3W 1206
RN73R2ATTD2152D100
RN73R2ATTD2152D100
RES 21.5K OHM 0.5% 1/8W 0805
P0402E1002BNT
P0402E1002BNT
P 0402 1002 B N TR
TERM BLOCK HDR 20POS 3.81MM
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD