Y21235R00800B9L
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
160764
Description
RES SMD 5.008OHM 0.1% 8W TO220-4
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
Y21235R00800B9L PDF
Type Description
Series:VPR221SZ
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:5.008 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):8W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:TO-220-4, SMD
Supplier Device Package:TO-220-4
Ratings:-
Size / Dimension:0.615" L x 0.400" W (15.62mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):0.158" (4.01mm)