RCWE1020R953FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
163271
Description
RES 0.953 OHM 2W 2010 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCWE1020R953FKEA PDF
Type Description
Series:RCWE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:953 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package:1020
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)