RCP0505B100RJEA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
164127
Description
RES SMD 100 OHM 5% 1.4W 0505
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCP0505B100RJEA PDF
Type Description
Series:RCP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1.4W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
Package / Case:0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package:0505
Ratings:-
Size / Dimension:0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)