RK73H2BTTD2614F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
165568
Description
RES 2.61M OHM 1% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RK73H2BTTD2614F PDF
Type Description
Series:RK73H
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:2.61 MOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)