FC0805E1000BST0
Manufacturer
Vishay
VIGOR # :
169331
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/5W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
FC0805E1000BST0 PDF
Type Description
Series:FC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Thin Film
Features:RF, High Frequency
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)