RCWE0612R604FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
188624
Description
RES 0.604 OHM 1% 1W 0612
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCWE0612R604FKEA PDF
Type Description
Series:RCWE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:604 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0612 (1632 Metric)
Supplier Device Package:0612
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)