SG73P1ETTP2001D
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
196388
Description
RES 2K OHM 0.5% 1/8W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SG73P1ETTP2001D PDF
Type Description
Series:SG73P
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)