ERJ-U6RD1540V
VIGOR # :
200659
Description
RES 154 OHM 0.5% 1/8W 0805 SMD
DataSheet
ERJ-U6RD1540V PDF
Type Description
Series:ERJ-U6R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:154 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)