RL2512FK-070R27L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
203220
Description
RES 0.27 OHM 1% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RL2512FK-070R27L PDF
Type Description
Series:RL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:270 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±600ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)