RK73G1JTTD1870D
VIGOR # :
206601
Description
RES 187 OHM 0.5% 1/10W 0603
DataSheet
RK73G1JTTD1870D PDF
Part Status:Active
Resistance:187 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)