RUT3216FR120CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
210006
Description
RES 120M OHM 1% 1/3W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RUT3216FR120CS PDF
Type Description
Series:RUT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:120 MOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.66mm)