SR731ERTTP9R1J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
220072
Description
RES 9.1 OHM 5% 1/6W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SR731ERTTP9R1J PDF
Type Description
Series:SR73-RT
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:9.1 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.167W, 1/6W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)