ERA-2VRW2401X
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
221372
Description
RES 2.4K OHM 0.05% 1/10W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
ERA-2VRW2401X PDF
Type Description
Series:ERA-2V
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.4 kOhms
Tolerance:±0.05%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±10ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)