PT0805FR-7W0R39L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
226096
Description
RES 0.39 OHM 1% 1/4W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PT0805FR-7W0R39L PDF
Type Description
Series:PT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:390 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)