RG1005P-5900-W-T5
VIGOR # :
226574
Description
RES SMD 590 OHM 0.05% 1/16W 0402
DataSheet
RG1005P-5900-W-T5 PDF
Part Status:Active
Resistance:590 Ohms
Tolerance:±0.05%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)