ERA-6VEB1691V
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
228473
Description
RES 1.69K OHM 0.1% 1/4W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
ERA-6VEB1691V PDF
Type Description
Series:ERA-6V
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.69 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)