PLT1206Z5562LBTS
VIGOR # :
229035
Description
RES SMD 55.6KOHM 0.01% 0.4W 1206
DataSheet
PLT1206Z5562LBTS PDF
Part Status:Active
Resistance:55.6 kOhms
Tolerance:±0.01%
Power (Watts):0.4W, 2/5W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)