ERX-2HJ1R8H
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
236138
Description
RES SMD 1.8 OHM 5% 2W J BEND
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
ERX-2HJ1R8H PDF
Type Description
Series:ERX
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Resistance:1.8 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 180°C
Package / Case:SMD Flattened J -Bend Axial Lead
Supplier Device Package:SMD
Ratings:-
Size / Dimension:0.472" L x 0.252" W (12.00mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)