WSL2512R2500FEK
VIGOR # :
238186
Description
RES 0.25 OHM 1% 1W 2512
DataSheet
WSL2512R2500FEK PDF
Type Description
Series:WSL
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:250 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)