RGC1206DTC1K60
VIGOR # :
240101
Description
RES 1.6K OHM 0.5% 1/4W 1206
DataSheet
RGC1206DTC1K60 PDF
Part Status:Active
Resistance:1.6 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.030" (0.75mm)