SM-22K740FE6
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
240108
Description
RES SMD 2.74K OHM 1% 1W
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SM-22K740FE6 PDF
Type Description
Series:SM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:2.74 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Wirewound
Features:-
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:2615 (6538 Metric), J-Lead
Supplier Device Package:SM2
Ratings:-
Size / Dimension:0.260" L x 0.155" W (6.60mm x 3.94mm)
Height - Seated (Max):0.125" (3.18mm)