RL73V1HR27JTD
Manufacturer
VIGOR # :
243527
Description
RES 0.27 OHM 5% 1/20W 0201
DataSheet
RL73V1HR27JTD PDF
Part Status:Active
Resistance:270 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±600ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201
Ratings:-
Size / Dimension:0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Height - Seated (Max):0.011" (0.28mm)