RC0603F2R94CS
VIGOR # :
243726
Description
RES 2.94 OHM 1% 1/20W 0201
DataSheet
RC0603F2R94CS PDF
Part Status:Active
Resistance:2.94 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.010" (0.25mm)